Tinklaraštis apie nelegaliai sukonstruotus lyčių stereotipus

Ištekėjusi už darbo?

3 gruodžio, 2019

Ar esi kada girdėjęs/girdėjusi sakant, vyras karjeristas? Nedažnai. O moteris karjeristė? O taip! Ši frazė ypatingai ant moters pečių krenta, kai jai jau netrukus 30 arba virš 30, o ji vis dar be vaikų, be santuokos, be šeimos. Tada patyliukais, tarsi balsas iš anapus, atkeliauja klausimukas: o ko tu lauki? Ir tas pats balsas iš anapus greitai atsako: aaaai, karjeristė.

Sustokim prie „moteris karjeristė“ sąvokos. Tokia moteris dažnai yra suvokiama ta, kuri  vietoj vaikų, pasirinko karjerą, šis išsireiškimas turi itin neigiamą prasmę ir dažniausiai pasakomas su panika. Tada yra sukonstruojamas stereotipas, kad tokia moteris yra šalta, arši, gyvenanti tik dėl savęs. Dažnai ta moteris, kuri susifokusavo ties savo karjera yra nekenčiama tų, kurios pasirinko šeimą. Kodėl šis konfliktas tarp moterų vyksta? Aš nežinau. Vyrams kažkodėl irgi yra sukonstruota mintis, kad tokia moteris – pavojus. Juk ji per stipri!

Man ši tema pačiai yra aktuali. Aš mėgstu daug dirbti, tokia jau esu. Dar be visa to, man labai pasisekė, nes aš tiesiog einu iš proto, kaip man patinka tai ką veikiu gyvenime! Tad taip ir pasineriu visa galva, be jokių klausimų į visas veiklas, kurias myliu. Sakysi, reikia Marija balanso, reikia, bet tai jau kita tema.

Bet žiūrėk. Nieko blogo nėra tame, jeigu moteris pasirinko tik karjerą. Nieko blogo nėra, jei ji nusprendė būti mama ir auginti vaikus. Nieko blogo nėra ir turėti vaikų, ir kurti savo verslą. Nieko blogo nėra turėti vaikų, šeimą ir nekurti verslo. Ir aš tai suprantu, norėčiau, kad ir aplinka suprastų, kad šiuo metu, jeigu aš pasirinkau savirealizaciją, tai nereiškia, kad aš šalta, nenoriu turėti šeimos ir vyro ateityje. Bet tai nėra mano  tikslas. Ir man regis, kad visai būtų teisinga, jeigu mokykloje jaunoms merginoms būtų tokia – savirealizacijos mintis – įdiegta. Kitaip, taip ir tenka akcentuoti vėliau joms paaugus, kad tu turi būti atsakinga už savo laimę, už savo ekonominę laisvę ir pan.

Frazė – ištekėjusi už darbo, buvo pasakyta su pajuoka ir pavydu. Tuokart aš nieko neatsakiau, dabar atsakyčiau dvigubai.

Photo by Joanna Kosinska on Unsplash

Share:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *