Lyties stereotipai

Namų šiukšlės, kurių pūdyti nereikia. Arba, kitaip, smurtas.

Žinai, aš suprantu, kad artėja Kalėdos, tas laikas ir tos šventės rodosi turi, tiesiog turi būti toks šviesus, jaukus, su blizgančia eglute ir cinamonu kvepiančiais namais, metas. Bet be visa to, aš žinau, kad bus alkoholio taurės, pas daugelį. Vieną akimirką pilnos, o kitą žiūrėk atsisukus ir tuščios. Pas kai kuriuos, jos bus tuščios dėl to, kad visai nevartoja alkoholio arba dėl to, kad tiesiog nespės jų pildyti.

Taip, yra šeimų, kurioms Kalėdos nėra jokia šventė, mat žiūrėk partneris prisiliuobė ir ima įžeidinėti partnerę, kai to nepakanka imama prieš ją smurtauti, seksualiai prievartauti.

Klausi tuoj, o kaip vyrai? Juk jie irgi kenčia nuo smurto artimoje aplinkoje. Taip, kenčia, bet pagal statistiką, Lietuvoje 8 iš 10 atvejų dėl smurto nukenčia moterys (Lietuvos statistikos departamento duomenys).

Ar žinojai, kad šis pasakymas: šiukšlių iš namų nešti nereikia, viskas turi likti šeimoje, viduje, ten ir tvarkytis su ištikusiomis bėdomis (ta bėda gali būti net ir smurtaujantis vyras) – vis dar yra populiarus? Ši šiukšlių moralinė atsakomybė moteriai yra užmetama ant pečių ir nei šnipšt, tylėk, kentėk, tik jau nesiskirk.

Ir žinai, moterys renkasi tą kelią, kuriuo šiukšlių išmesti nereikės. Laikys ir pūdys jas namie. Žinai, kodėl? Nes kai moteris rėkte rėkia pagalbos, ji nežino kam išrėkti. Ok, sakysi, tegul kreipiasi į teismą. Bet ką daryti, kai Lietuvoje smurto pobūdžio bylos (smurto prieš moteris bylos) yra nepakeliamos. Jų yra išnagrinėjama tik 16 proc., o tas 16 proc. turi praklausyti dar ir visą eilę kaltinamų, iš žmogaus abejingomis akimis. Taip, būtent. Čia yra kita bėda – aukos kaltinimas: tai ką tu jam pasakei, kad suerzinai? Gal grindis ne taip išplovei, kad vyras užmetė porą į veidą į kumščiu? Gal tu jį įžeidei?

Kokia nesąmonė, matai? Aš kai šiuos klausimus užrašinėjau, man ėmė piestu stotis plaukai iš pykčio. Realiai.  

Mane apskritai apėmė nevilties jausmas, rašant šį tekstą, ta neviltis  taip ir spaudžia, ir graudina. O pagalvok apie tas moteris, kurios susiduria su smurtu artimoje aplinkoje, kaip jos tai ištveria, i have no idea. I HAVE NO IDEA. I HAVE NO IDEA. I HAVE NO IDEA.

Dar vienas dalykas – gėda. Moterys dažnai išgyvena ir gėdos jausmą, kad jų šeimoje yra tokie negeri dalykai. Ar žinojai, kad viena iš smurtautojų naudojamų manipuliacijų yra sakymas, kad moteris yra kalta, kad ji išprovokavo tą pyktį? Jis jai nuolat kala, tai į galvą.

Dar kitas reikalas, na kaip visada, švietimas. Dar nemokame atpažinti, kur jau smurtas, o kur jau ne? Mane stumtelėjo, čia jau smurtas ar ne? Apie tai, mano manymu, reikėtų kalbėtis kuo ankščiau. Moterų informacijos centro vadovė Jūratė Šeduikienė, sako, kad supratimo, kas yra smurtas artimoje aplinkoje, vis dar trūksta. Mat beveik visi pranešimai susiję su fiziniu smurtu, tuo tarpu psichologinis smurtas, kuris kartais netgi sunkesnis už fizinį, vis dar neatpažįstamas, apie jį vis dar nekalbama garsiai.

Kalbėtis apie smurtą artimoje aplinkoje reikia pradėti kuo ankščiau, tiek berniukai, tiek mergaitės turi mokėti atpažinti naudojamą smurtą prieš juos. Taigi, pirma mokyti atpažinti, o tada mokyti kreiptis pagalbos.

Smurtas luošina moterį, vienareikšmiškai. Smurtas muša per pasitikėjimą savimi, vienareikšmiškai. Įsivaizduok, kaip tokia moteris yra nuolat kaltinama, įžeidinėjama, kad ji rengiasi blogai, kalba blogai, žodžiu, viską ką tik daro, amžių amžiais blogai ir už tai yra mušama, seksualiai prievartaujama. Man liūdna ir pikta, kad mano šalies nukentėjusios moterys neturi galimybės ramiai išeiti iš tų namų, kuriuose su ja yra netinkamai elgiamasi, o išėjus iš tokių namų, jai yra primenama, kad ji kalta dėl to, kad vyras jai trenkė kumščiu per veidą ir jai liko mėlynė.

O šiaip prisimink visada, kad smurtas vyksta visuose socialiniuose sluoksniuose, tik aukštesniuose jis yra geriau užglaistomas/dangstomas.

Jei tu patiri smurtą, o gal tu matai kiekvieną dieną moterį patiriančią smurtą, gal žinai/pažįsti moterį, kuri patiria smurtą, visų pirmą drąsink ją. O antra, užeikit kartu į Vilniaus moterų namų tinklalapį, ten yra kupina informacijos ką daryti, jei patiri smurtą artimoje aplinkoje. Dar labai puiku, kad ten surašyti ir visi teisiniai dalykai. Jei nerasi, let me know, aš surasiu ir atsiųsiu. TIK PRAŠAU, NETYLĖK.

Photo by Verne Ho on Unsplash

1 Comment

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *