Lyties stereotipai

Kaip kalbėti prie Kūčių ir Kalėdų stalo apie lyčių lygybę ir feminizmą?

Atėjo laikas, ilgaaaai lauktas šventinis laikas. Jis yra smagus, bent jau tikiuosi, kad daugeliui jūsų. Pas vienus žiūrėk stalas nukrautas net lūžta, giminaičių ir šeimų kupini namai, pas kitus šventės kuklesnės, bet ne ką prastesnės. Tokios šventės bus mano, švęsime trise, mama, mano brolis ir aš, oi sorry, penkiese, dar dalyvaus šventėje du šunys. Bet šios šventės mums ramesnės, o tokių jau buvau pasiilgusi.

Ok, visgi sugrįžkim kartu prie to stalo, kuris nukrautas ir namuose kupina žmonių. Gal tai tavo Kūčių ir Kalėdų stalas? Stalą, kad ir koks jis bebūtų, nukrautas ar ne, šį kartą palikim tupintį teksto šone, nukreipkim akis į žmones. Žmonės, kuria jaukų arba ne jaukų orą namuose, žiūrėk, atsirado koks dėdė, kuris mestels ištrauktą iš kišenės, ilgai laikytą seksistinį juokelį, o dar į tave atsisukęs, plačia šypsena ir pilnu pasitikėjimu savimi, lauks pritarimo.  Bet tu nepritark.

Taip, šiandien tekste apie tai, kaip kalbėti prie stalo su savo artimaisiais apie feminizmą bei lyčių lygybę. Kalbant šiomis temomis ar tiesiog išsakant tėvams, giminaičiams savo įsitikinimus, tai gali tapti tikrai nelengva užduotimi.

Dar nepalengvina situacijos ir tai, kad daugelis vyresnių giminaičių ar mūsų tėvų (darau prielaidą, kad jie labiausiai nesupranta sekstinių juokelių ne juokingumo mums, jauniems)  yra paragavę kupiną šaukštą kito laikmečio idealų/įsitikinimų.

Žinoma, ne visi tėvai ir ne visi giminaičiai yra tokie ir žinai, ką? Tai ačiū Dievui!

Bet pripažink, turbūt ir tu žinai bent vieną tetą, dėdę, ar gal net vienas iš tėvų, kuri/s nusimano menkai apie moterų teises, feminizmą, lyčių lygybę ir laido juokelius apie tai. O tai, juk tikrai gali apkartinti vakarą.

Ką daryt? 6 patarimai, kurie tokį žmogų gali priversti, na bent jau pagalvoti, ar tikrai reikia antro juokelio apie moteris?

1. Kalbėk apie moterų teisių/padėtį Lietuvos istorijoje.

Aš čia keliu vis klausimą, kodėl tik saujelė moterų tupi istorijos vadovėliuose, o įsivaizduok, kai mūsų tėvai ar kiti vyresnieji mokėsi, praktiškai jų išvis nebuvo. Na nebent ta klasikinė – Marytė Melnikaitė. Todėl būtina supažindinti ar priminti, kokia moterų padėtis buvo apgailėtina, kad ir prieš 50 metų. Porą faktų:

Pavyzdžiui, sovietmečiu, moters padėtis komunistinėje toje nesąmoningoje konstitucijoje, buvo garantuojama lygybė tarp lyčių 100 proc., na žinai, komunizmas, lygybė, proletariatas ir visi šitie jų briedai. Taip pat žinom, kad SSRS buvo „pasakų“ šalis, nes tai ką traktavo „didieji“ tautos vadai, realybėje neegzistavo. Žiūrim ką turim: Neištekėjusi mergina, jei nelanko mokyklos, negali prie tėvų gyventi be darbo. Sulaukusi 16 metų, ji gauna pasą ir turi turėti darbą, kitaip jai nebus pripažinta teisės į gyvenamojo buto plotą. Na tai va, pasirinkimas ARBA vs. ARBA.

Galime eiti į tolimus LDK laikus, čia net bajoriškos visuomenės elitas moters vietą įsivaizdavo tik šeimoje, o jos bandymas dalyvauti viešame gyvenime rodėsi esąs pavojingas. Tačiau net ir stambios žemvaldės nebuvo lygiateisės visuomenės narės. Kelias į valstybės seimą ir seimelį moterims buvo užkirstas. Nors seimo nutarimuose deklaruojama, esą jie priimti „visos bajorų visuomenės“, iš tiesų – vien vyriškos jos dalies.

2. Primink apie šių laikų nelygybę.

Atlyginimų skirtumai: už tą patį darbą vyras gauna didesnį atlygį nei moteris, ta prasme, XXI a.!

Seksualinė prievarta bei smurtas, šiuos dalykus 8 iš 10 patiria moterys Lietuvoje! Ir dar be visa to, moteris yra kaltinama už tai, kad ji buvo išprievartauta.

3. Paaiškink, kad vyresnio amžiaus moteris yra numetama

į visuomenės pašonę.

Taip, kodėl mes nurašom moteris, kurios yra vyresnio amžiaus, pavyzdžiui daugiau mažiau būdamos apie 50 m. Man kartais susidaro įspūdis, kad šios moterys yra nebetinkamos kažkam. O kam? Kam jos turi tikti? Mūsų visuomenėje senėjimo procesas yra stigmatizuojamas įvairiais anti age kremukais, operacijomis, dietomis ir tuo kvailu šūkiu, visada išlik jauna ir graži, kuris yra labai konkrečiai nukreiptas į moteris išvaizdą. Kai moters amžius yra nevertinamas, vyresnio amžiaus moteriai senėjimo procesą gali išgyventi itin skaudžiai, nes, juk aukštinam jaunystę.

Man, kaip feministei, visų pirma, vyresnė moteris už mane, gali tapti išminties sėkla. Aišku, ne visos moterys tokios. Mano mama ir močiutė yra mano įkvėpimo šaltiniai, iš kurių mokausi išminties kiekvieną dieną ir laisvumo būti savimi. Būtent. Laisvės būti savimi aš mokausi iš savo mamos, kuriai šiais metais suėjo 54 m. Štai, kas turi būti idealizuojama – išmintis, o ne išvaizda.

Tai ir akcentuok savo mamai, tetai ar krikšto mamai. Feministės būtent kalba apie tai!

4. Primink apie moterų nelygybę visame pasaulyje.

Užtenka Indijos pavyzdžio, kur vyrai vis dar galvoja, kad moterų menstruacijos purvina jas. Arba Malalos pavyzdys, ji būdama visai mergaitė, gavo kulką į veidą už tai, kad garsiai sakė, jog moterys Pakistane turi turėti galimybę įgyti išsilavinimą, tokį patį, kokį ir vyrai gali turėti.

5. Nepyk ant jų, kalbėk švelniai, argumentuodama/s savo

pasisakymus.

Mhm, sunku, taip? Labai sunku yra stoti į kovą už savo įsitikinimus ir toje kovoje kalbėti švelniu tonu. Patikėk, aš ir pati esu pakėlus balsą diskutuodama lyčių lygybės tematika, tačiau tokio tipo diskusija niekur neveda. Argumentai, argumentai ir dar kartą argumentai yra viskas, ne tavo ir piktas, ir įsakmus, ir garsus balso tonas. 🙂 Kantrybės linkiu išties!

6. Visus savo argumentus susiek su savimi.

Taip, būtent. Pasakojimas per savo patirtį praturtina patį pasakojimą. Grįžkime prie atlyginimo skirtumo, paklausk to žmogaus, kuris laido juokelius apie moteris, ar jam smagu, kad aš už lygiai tiek pat įdėto darbo, kaip ir vyras, gauni mažesnį atlygį, tik dėl to, kad aš moteris?

O jei mane išprievartautų? Juk prievarta ir smurtas yra pagrįstas būtent lyčių stereotipais.

O jei dar mane kaltintų, dėl to, kad aš buvau išprievartauta, kol ėjau ramiai namo iš universiteto ar mokyklos?

O jei tu vyras ir gal būt tavo artimasis turi dukrą, žmoną, klausk jo, ar jis galėtų gyventi žinodamas, kad jo dukra/žmona buvo išprievartauta ir dar dėl to, kaltinama? Tikiu, kad bemat suklus.

Visada prisimink, jog svarbiausia yra kalbėtis ir tai daryti pagarbiai. Aš žinau, kad taip greitai žmogaus supratimo nepakeisi, bet bandyti, juk yra verta, tiesa? 🙂

Ir dabar verčiu kompą ir einu švęsti šventes, linksmų!

Photo by Toa Heftiba on Unsplash

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *