Lyties stereotipai

Tekstas tau, kuri/s negali apkęsti nepatogios tiesos

Pasaulis keičiasi kosminiu greičiu, bet ar mes keičiamės tuo pačiu greičiu? Akivaizdu, kad ne. Štai per pačias šventes, man sėdint prie stalo su šeima, gaunu žinutę iš vaikino, kuri neša pajuoką su sarkazmo priemaišomis apie mano rašomą turinį FEMA. Beje, tokių žinučių gaunu ir daugiau. Bet kažkaip ir kažkodėl aš gebu į tai pažiūrėti labai sveikai, mane tiesiog dažnu atveju prajuokina tokios atsiųstos žinutės.

Kita vertus, prisėdus ant kėdės ir gerai pamąsčius, tampa aišku, kad taip, aš nesu patogi, FEMA turinys yra nepatogus lygiai taip pat, kaip vasarą miegotum ant šieno daržinėj ir tau vienas šiaudas duria į užpakalį. Ir kaip tai yra gerai, na ne tas duriantis šiaudas, o tai, kad mano turinys nepatogus, nes šiaip tas šiaudas sugalvojęs durti naktį žiauriai erzina (čia visi supras tie, kurie turi kaimą)! Bet gal tai galėtų būti tam tikra metafora mano heiteriams? Aš juos regis erzinu, nes žmogus priverčiamas pagalvoti. O galvoti ne visiems patinka, pasirodo.

Tačiau jei grįžtant prie kaitos ir prie siunčiamų man žinučių, na tų, kupinų sarkazmo ir net kartais neapykantos, aš pastebiu – abejingumą. Abejingumą kaitai. Ilgainiui įsisenėjęs abejingumas ankščiau ar vėliau baigiasi su nepatogia tiesa. Ir tiems, kurie nenori keistis, nepatogi tiesa tampa nepakeliama ir iššaukia nepasitenkinimą. Bet lyčių stereotipų tema, mano galva, yra naujai atrasta tema, todėl žmonės ima dabar šias klišes pastebėti aplinkui save. Aš žinau, kad tokiam žmogui, kuriam nesvarbu ir sako, ne, jokio seksizmo nėra! Ir dar priduria, palik ramiai moterį ir vyrą, kur jiems skirta vieta!  Tokiam asmeniui nėra priežasties tada ką nors ir veikti, na veikti, tai turiu omenyje, keisti savo pasaulėžiūrą.

Bet aš asmeniškai noriu keistis, nebenoriu formuoti nei vienam iš jūsų jokių klišių. Ir žinai, kodėl? Nes aš nekenčiu lyčių stereotipų, todėl, kad:

  1. Man atrodo, kad yra nesąžininga, jog šeimoje vis dar ant moters pečių yra kraunama buiteko našta. Valyti, plauti, gaminti, prižiūrėti – buitekas, kuriuo turi dalintis tarpusavyje.
  2. Man nepatinka, kad moters pagamintas maistas ar/ir išvalytos grindys – savaime suprantama, tuo tarpu, vyrą padarius tą patį – aukštiname, dėkojame, myluojame. Kas per briedas?
  3. Ar žinojai, kad smurto artimoje aplinkoje pagrindas yra lyčių stereotipai? Taip,  būtent. Juk tose stereotipizuotuose šeimose moteris turi gaminti, valyti ir blablabla, jei ji to nepadaro, vyrui atsiranda priežastis primesti moteriai, kokia ji yra netikusi, kad ji privalo valyti, gaminti, nušluostyti užpakalį, o toks užgauliojimas veda tiesiai prie smurto.
  4. Aš turiu draugą, labai artimą draugą – vyrą (Domantai, labas). Mokykloje, paauglystėje, man sakydavo, kad vyras ir moteris draugai? Never. Tai neįmanoma, vis tiek, kažkada kažkas turi pradėti jaustis jausmus. Spėkit, kaip dabar yra? Tas pats! Aiškiai matyti iš veido, kad aš nebe paauglė, o vis dar artimo, tiesiog draugo vyro aš turėti negaliu! Mums nuolat prikiša ir klausia, tai ar mes pora? Arba su pagieža ir sarkazmu klausia, na tai, kas ką, iš**** pirmiau? Šlykštu? Patikėk, kaip mane tai erzina. Tokį požiūrį būtent ir nulemia lyčių stereotipai, kai ryškiai kategorizuojam asmenis, paryškiname jų skirtumus, o ne panašumus, taip ir išeina tada, kad vyras ir moteris niekaip negali būti tiesiog draugais, kuriuos jungia bendri pomėgiai, pavyzdžiui – muzika, ane Domai?  
  5. Mane užknisa, kad jau mokykloje vaikams yra grūdami skirtumai, skirtumai ir tik skirtumai tarp lyčių. Moteris iš Veneros, vyrai iš Marso, kalbame skirtingomis kalbomis ir blablabla. Tiesiog maldauju mokytojų, kurie šitaip kalbate, išmeskit tai iš savo žodyno. Atsisakant lyčių stereotipų, pamatysite, kad mes esame panašūs ir galime daug ką nuveikti bendrai.
  6. Man yra liūdna rasti tyrimų rezultatus, kurie rodo apgailėtiną realybę. Pavyzdžiui, Global Early Adolescent Study tyrimai buvo atlikti JAV, kurių rezultatai parodė, kad vaikams jau iki 10 metų yra sukalami stereotipai į galvas. Iki 10 metų! Ar Lietuvoje yra kitaip? Nea, nėra kitaip. Todėl taip ir yra  sunku mums visiems, išmušti tuos stereotipus iš galvos, kai su jais teko gyventi tiek ilgai.
  7. O kur dar lyderių moterų trošku Lietuvoje, atlygio skirtumai?

Ir taip, aš visiškai nekenčiu šių lyčių stereotipų. Tada kai pradedame rėmintis vaikus į stereotipus ateina labai apčiuopiamas visuomenės veidrodis: depresija, smurtas, ai jei kalbant apie smurtą, lyčių klišės sudėlioja taip, kad vyrai žymiai daugiau ir dažniau naudoja smurtą bet kokiose gyvenimo situacijose (parodyk, man bent vieną pavyzdį, kai smurtas buvo okey. Na nebent pažiūrėtume Netflix‘e dokumentinius filmus apie psichopatus, bet čia labai radikalus atvejis). Vyrai dažniau miršta nuo netyčinių sužalojimų, čia toks fun fact, uoj palauk, ne, tai visai ne fun fact, huh? Savižudybių didelis skaičius kam priklauso? Būtent, tu teisus/i vyrams.

Tad visiems tiems, kurie sakote,  kad mano turinys yra nusivylusios moteriškės dienoraštis, that‘s okey, nes aš iš tiesų esu nusivylusi. Mane nuvilia, kad savo vaikus ir mane, lygiai taip pat konstravo ir konstruoja pagal klišes, kurios iššaukia tokias skaudžias pasekmes. Ir graudžiausia yra tai, kad šios pasekmės yra ilgalaikės, jos tęsiasi jau dešimtmečius, o dar norisi verkti dėl to, kad daugelis nė nemato problemos, kuri yra pateikta prieš pat nosį ir į ją net nereikia įsižiūrėti, nes ši problema, kurią turime yra tokia akivaizdi! Bet neee, heiteriams statistika, tyrimai negalioja, jie tiesiog neegzistuoja, klausi kodėl? Todėl, kad tingi domėtis ir antra, juk visada yra patogiau gyventi neklausiant, o tiesiog plaukiant upe pasroviui ant pripūsto, patogaus čiužinio.

Tad žmogau, kuri/s sako, kad lyčių stereotipai neegzsistuoja, šį tekstą skiriu tau. Įsivaizduok saulėtą dieną, o gal visai vėjuotą su cepelininiu oru, ims ir pasikeis žmonių galvose mintys apie tai, kad moteris neturi tepti sumuštekų kiekvieną rytą, moteris gali siekti ir turi siekti savirealizacijos, o vyrą ištikus bėdai, prieš ją sprendžiant jis gerai nusiverktų ir tik tada prieitų prie problemos sprendimo, ar tada tu tai sugebėsi ištverti? Ar visgi imsi ir toliau priešinsiesi tam, kam nebebus įmanoma priešintis?

Ir tau turbūt dar akys, ausys ir pirštai nukris, bet žinok ta kaita, aš tikiu.

Peace!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *