Lyties stereotipai

Kaina lyties neturi, huh?

Nuskaičiuok iš manęs daugiau už plaukų ilgį, už darbo laiką, šukuosenos sudėtingumą bei sunaudotas priemones. Tiesiog neimk iš manęs papildomo mokesčio tik dėl to, kad aš moteris.

Pavyzdžiui, bob apkirpimas, kaip ir rezultate gaunasi trumpi plaukai, bet aš įsivaizduoju, kad techniškai bob yra gana sudėtingas reikalas, tad užtai ir turėtų būti imami pinigai.

Kaina lyties neturi, huh? Neturi, bent jau mano galvoj. Turi, kai kurių galvoj. Gaila. Bet iš tiesų taip yra. Mergaičių „išlaikymas“ tėvams kainuoja žymiai brangiau nei berniukų. Taip yra dėl susiformavusių lyčių stereotipų, kurie mano supratimu, sutelkia per daug dėmesio į mergaičių išvaizdą, o ateityje užaugusios pačios telkiasi tik į išvaizdą, o ne į savirealizaciją, nes, juk vyrai myli akimis ir blablabla, o grožio salonai tuo naudojasi.

Aišku, turiu pasakyti, kad istoriškai taip jau susiklostė, kad plaukų apkirpimo kainos turi skirtumus, nes buvo įprasta, kad vyrai turi kirptis trumpai, moterys privalėjo lakstyti palaidais ilgais plaukais, aam, na gerai, lakstyti gal ir neprivalėjo, bet metaforą mano supratai, tikiu. BET. Būtent, kaip man patinka visada pasakyti BET ir nupiešti esamą situaciją. Gyvename nuostabiame XXI a., žmonės! Tad ir moteris turi visišką laisvę eiti gatve tokia pačia šukuosena, kaip ir vyras, how cool is that?

Laisvė saviraiškai! Tad, taip jau

išeina, kad  ir kirpyklai nebėra

prasmės skirstyti plaukų kirpimą

pagal lytį.

Žinoma, tu gali sakyti, kad moteris apkirpti užtrunka. Ir aš čia prieštaravimui argumentų neturiu, nes taip ir yra. BET. Vėl bet, matai? Bet taip yra tik tuo atveju jeigu moters yra ilgi plaukai, BET. Vėl, bet. Yra vyrų ilgais plaukais ir tie salonai, kurie vis dar skirsto moterų ir vyrų kirpimus pagal kainas, vyrus ilgais plaukais apkerpa pigiau. Ir atvirkščiai. Vakar skaičiau daug tekstų, kuriuose moterys anglės ar amerikietės pasakojosi, kad jos kerpa plaukus trumpai, ta prasme trumpai trumpai, o ne tiesiog trumpai, kaip mano pavyzdžiui. Ir už tuos trumpai trumpai trumpai nukirptus plaukus susimoka daugiau negu vyrai. Ką tai reiškia? Tai reiškia, kad moteris susimoka už tai, kad gimė moterimi. Pieva. Taip neturi būti.

Ar mes, savo šalyje darom ką nors dėl to?

Džiaugiuosi, kad galiu į šį, sau užduotą klausimą, atsakyti teigiamai. Ar žinojai, kad Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba analizavo kirpimo ir grožio paslaugų kainas Lietuvoje ir nustatė, kad daugelyje kirpyklų paslaugos moterims buvo 23-43 proc. didesnės nei vyrams.

Tad kas buvo padaryta Lietuvoje dėl to? Buvo sugalvota akcija „Kaina lyties neturi“, Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos. Ir jie šaukė, kad turi kainuoti paslauga, o ne lytis. Ir tai yra tokia šventa tiesa! Kaina turi būti matuojama pagal objektyvius kriterijus, o ne pagal savo išgalvotus. Objektyvius kriterijus parašiau teksto pradžioje, sunaudojamos priemonės, apkirpimo laikas, sudėtingumas, štai čia yra itin objektyvūs kriterijai.

Juk jų laikytis neatrodo taip ir sudėtinga.

Ar tavo kirpykloje vis dar yra suskirstytos paslaugos vyrams ir moterims?

Photo by Hailey Reed on Unsplash

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *