Lyties stereotipai

Vienu metu atlikti užduotis – moterų gebėjimas, tai yra melagiena, sorry.

Kai tik sukūriau FEMĄ, žinojau, kad kažkada rašysiu šia tema, mat man dažnai kildavo klausimas, ar tikrai tik moterys multitaskina ir kodėl, jei visos jos tai geba daryti, kodėl aš to negebu? Nes iš tiesų, man visai nepavyksta multitaskinti, ypatingai tada, kada norėčiau dažytis, kalbėti telefonu, taisyti 12-tokų kontrus, klausyti mėgstamo podkasto ir visus šiuos veiksmus atlikti už vairo, pakeliui į darbą.

Niekada nebandau įrodyti kažko, kuo pati nesu įsitikinusi arba nėra pagrįsta tyrimais. Tai labai džiaugiuosi, kad apie šį populiarų mitą – moterų gebėjimą multitaskinti, nes nu ei, juk ten tos smegenys mūsų skirtingos, radau tyrimą, kuris sako: yup, guys, čia mitas. Patikėk, kai šį tyrimą atradau ir perskaičiau jo rezultatus, iš laimės sušukau, yessss!

Taigi, tyrimo rezultatai aiškiai parodė, kad moterys nėra geresnės daugiafunkciniame atlikime (čia bandau rasti lietuviško atitikmens) ir tai nieko bendro neturi su mūsų, moterų biologiniais reikalais. Ir šiaip, apskritai, multitaskinti niekam nepavyksta gerai, mokslininkai sako, kad išvis niekas nėra geras daugiafunkciniame atlikime, smegenys tiesiog moka greitai pereiti nuo vieno veiksmo prie kito, o tai nieko bendro neturi su daug veiksmų atlikimu vienu metu.

Taip pat gali paskaityti apie smurtą artimoje aplinkoje, lyties pagrindu – Namų šiukšlės, kurių pūdyti nereikia. Arba kitaip, smurtas artimoje aplinkoje.

Man dažnai sako, ai nu Marija. Tu vis čia su savo tais lyčių stereotipais, viskam sakai, kad yra klišė. Na visų pirma, biologinių reikalų nekvestionuoju,

bet kai biologija pritempiama

prie socialinių lūkesčių, erzelis

mane ima stipriai, uuuuuuuui,

kaip stipriai. Ir kitas dalykas, aš

mėgstu remtis tyrimais, o ne

visuomenėje egzistuojančiais

dalykais. 

Bet jei kalbėtume dabar apie visuomenėje egzistuojančius dalykus yra aišku, kad moterys geba daug darbų atlikti per greitą laiką – ką įprasta vadinti multitasking. Iš čia ir susiformavo klišė, kad tik moterys tai geba daryti, žinai, kodėl?

Paieškom priežasčių.

Šeima susilaukia pirmagimio. Moteriai užkrenta motinystės našta (atleisk, kad taip sakau, bet aš netikiu vien vienaragiais ir drugeliais auginant vaiką), kuri yra netolygiai paskirstoma.

Jai reikia atlikti daug ir greit

užduočių: pamaitinti, išsiplauti

galvą, nuvalyti užpakalį tada vėl

pamaitinti, tada pabandyti skirti

laiko sau (ar tai išvis įmanoma

padaryti?), o jei dar darbas toks,

kurį iš namų gali dirbti ir

nesinori visą laiką skirti

motinystei, tada žiūrėk vyras

grįžta, gal ir jam reikia paruošti

vakarienę, na ir žodžiu, pasaka

be galo.

Supratai ką norėjau pasakyti.

Šeima susilaukia antragimio. Užduočių atlikimas dvigubinasi, tad ir sugebėjimai jas atlikti ir greitai, ir daug keliasi kvadratu.

Ar sakau negimdyti vaikų? Ne,

tikrai ne, gimdykit kiek tik norisi,

jei ir nesinori, nieko tokio.

Aš kalbu apie priežastis labai svarbaus dalyko. Multitaskinimo mitą sugriauti norėjau ne dėl įpročio viską griauti, o dėl to, kad šis multitaskinimas turi rimtų pasekmių moters emocinei sveikatai.

Mitas apie multitaskinimą ant tiek yra įsivešėjęs, kad net darbo vietoje, moteriai gali būti duodama per daug užduočių nei ji sugebės atlikti, nes ei, nu ei, juk ten moterys sugeba atlikti daug užduočių vienu metu. Common, nustokit.

Didelis kiekis užduočių veda į „do

it all“, kas nėra okey, dažnu

atveju „do it all“ turi būti čia ir

dabar, visiškai savęs negailint ir

jei neatliksi visko, tarsi tave

nulinčiuos, nebūsi pakankamai

gera.

Kas vėlgi, nėra okey! Būtent, multitaskinimo mitas, man labiausiai asocijuojasi su noru būti tobula. Bet juk tai yra taip ydinga! Mes nuo pat mažumės esame mokomos, būti tobulomis ir niekada neklysti ir būtinai, būtinai būtinai „do it all“.

Ką daryti? Na pirmiausia, galvose reikėtų ties šia kliše paspausti mygtuką delete ir dar padaryti empty trash, kad kartais nesugalvotų sugrįžti kvailas stereotipas, netyčia. Visų antra, šio mito nereikėtų klijuoti ir kitoms.

O jei grįžtume į šeimos reikalus, turiu vieną kolegę ir kolegą, vaikinas netrukus imasi tėvystės atostogas metams, taip išleisdamas savo partnerę realizacijai; kolegė grįžta į darbus, nes pasigimdžiusi vaiką po metų ji grįžta į darbus, jos partneris imasi tėvystės atostogas.

Tai yra gerieji pavyzdžiai, kai vaiko auginimo reikalai yra split‘inami į dvi dalis ir tai yra taip logiška. Nukrenta našta nuo moters pečių.

Ir paskutinis dalykas, na būkim draugiški vieni kitiems, rimtai. Kodėl reikia stereotipizuoti lytis? Na kodėl? Jei net tyrimai sako, meskit lauk į konteinerį tas šiukšles, pavadinimu stereotipais.

Juk išvada yra aiški, draugai ir draugės – moterys nėra geresnės daugiafunkciniame atlikime už vyrus, niekas nėra, bet moterys tiesiog turi daug daugiau dalykų padaryti.

Photo by Chloe Evans on Unsplash

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *