Meilė sau

Taikus santykis su savimi, kodėl mums jo reikia?

Tiek vyrams, tiek moterims jį yra sunku sukurti dėl skirtingų priežasčių. Priežastis aš matau lyčių stereotipuose: vyrams sunkiau jį sukurti dėl to, kad vis dar retas vyras kalba apie jausmus, o pozityvus santykis su savimi pirmų pirmiausia yra apie emocijas. Moterims jį sunku kurti dėl to, kad buvome mokomos pamesti save vardan kitų gerovės. Tad verčiau gilinamės į kitų, o ne į savo emocinius išgyvenimus.

Praėjusią savaitę savo Instagram story bandžiau paaiškinti, kas yra pozityvus santykis su savimi, mat skaitytoja/s komentaruose po vienu iš mano tekstų uždavė šį klausimą. Jaučiausi įsipareigojusi atsakyti ir bandžiau tą padaryti, tačiau pabiro tos mano mintys ir nusprendžiau šią savaitę parašyti kiek konkrečiau apie pozityvaus santykio kūrybą.

Tu manęs laisvai gali paklausti, kodėl reikia šį santykį kurti. Aš tau paprastai galiu atsakyti.

A) Šio santykio tau reikia, nes in the end, kad ir kokioje situacijoje bežiūrėtum, kad ir kokiuose santykiuose būtum, po visų kavų, arbatų gėrimo, kino žiūrėjimų su draugais

tu liksi viena/s, todėl šis santykis

turi būti kurtas kartu su taika,

kad viena/s būdama/s su savo

mintimis nejaustum absoliučiai

jokio diskomforto.

B)  Visi mes socialios būtybės, mažiau ar daugiau, kitas klausimas, bet mums reikia santykių su kitu žmogumi. Aš tik už kokybišką santykį. Per laiką buvau priversta apsispręsti, jog man nereikia pabirusių santykių. Tačiau kokybišką santykį sukurti reikia pastangų, žinių ir savęs nepabirusio/s. Tad jei nori kurti kokybišką santykį, pirmų pirmiausia, tokį santykį privalu sukurti su savimi.

Kas mums dažniausiai trukdo sutarti su savimi? Vidinio konflikto jausmas. Tai yra kai viena asmenybė pasidalija į dvi dalis ir tos dalys traukia į skirtingas puses. Na pavyzdžiui, nusprendei negerti kavos, ok, turi sprendimą, kurį priėmei. Ryte prabudus pradeda konfliktuoti tos dvi asmenybės, gyvenančios viename asmenyje. Viena dalis sako, nereikia, nesveika, tai man kenkia, kava mano nerimo lygį pakelia į viršų. Bet čia tuoj pat šaukia antra dalis asmenybės, kuri sako, bet pfff, mano aplinkoje visi geria kavą ir dar daugiau puodelių ir žymiai dažniau nei aš, tad vienas kavos puodelis nepakenks.

Yra ir dar vienas reikalas su tuo vidiniu konflikto jausmu. Savęs kaltinimas. Po to paties rytinio kavos puodelio, kurį išgėrei nors buvai prieš tai vakare tvirtai apsisprendusi/ęs vietoj kavos gerti arbatą, imi kaltinti save, bausti neskaniais žodžiais, kritikuoti taip menkindama/s, nuvertindama/s ir skaudindama/s save tik dėl išgerto kavos puodelio! Toks paprastas labai gyvenimiškas pavyzdys, kuris iliustruoja nepozityvaus santykio su savimi.

Bet turbūt man ryškiausias pavyzdys nepozityvaus santykio su savimi yra savo kūno nepriėmimas. Ir apie kūną aš kalbu bendrai, tiek veidas, tiek kojos, rankos, oda ir visi kiti dalykai. Amžių amžinaisiais moterys norėjo atrodyti puikiai. Gal ir viskas okei su tuo, tik turėk omenyje,

kad tau reikia atrodyti puikiai

taip, kaip tu įsivaizduoji kas yra

puiku, o ne tai ką tau

sukonstruoja  aplinka.

Sportas – sveikata, taip. Bet į sportą būtina žvelgti kitaip, jis turi padėti visų pirma išvalyti mintis. Antra, ugdyti valią ir žinoma ištvermę. Ir sporto pasekmė turėtų būti ištreniruotas kūnas, o ne tikslas.

Mūsų aplinkoje riesti užpakaliai, graži krūtinė, six pack‘as, treniruotos kojos šmėžuoja kone kiekvieną mielą dieną, tačiau tai nebūtinai turi tapti tavo tikslu ir nebūtinai turi tau būti taip gražu.

Svarbiausias klausimas – o kaip kurti pozityvų santykį su savimi. Pasidalinsiu vienu savo kūriniu, kurio pagalba aš kuriu gražų santykį su savimi.

Ryto rutina. Dienos pradžia man yra nepaprastai svarbi, mat būtent ryte susidėlioju dieną ir nuo šios rutinos priklauso ar likusią dienos dalį man pavyks išspausti šypseną ar visgi ne.

Taigi, mano rytas atrodo taip: 1) kai tik suskamba žadintuvas iškart keliuosi, be jokio pasiteisinimo. Patikėk, snoozinti žadintuvą visada yra bloga idėja; 2) veidą nusiprausiu šaltu vandeniu; 3) išvedu šunį (turbūt tiks tik tiems ir toms, kurie ir kurios turite tokį gyvį su amžinai bevizginančia uodega), šis išėjimas į vėsų lauką greitai prabudina; 4) po pasivaikščiojimo – mankšta, 5-10 min.; 5) pusryčiai ir kava (čia dar ir paskaitau keletą knygos puslapių); 6) ryto puslapiai! Stengiuosi prirašyti 3 puslapius kiekvieną rytą, tuose puslapiuose būna prirašyti mano išgyvenimai. Ryto lapuose aš įsivardinu kaip aš jaučiuosi, ką šiuo metu išgyvenu. Toks rytinis puslapių prirašymas man padeda situaciją pamatyti iš šono ir dažnai randu sprendimo būdą pati netikėtai jį įrašius. Jei nežinai ką ten rašyti, rašyk viską kas galvoje, nesigėdyk, rašyk ką sapnavai. Tiesiog rašyk! Na ir paskutinis veiksmas – meditacija. Aš medituoju ryte 5 minutes ir vakare tiek pat. Apskritai džiaugiuosi, kad apie meditaciją pradėjau domėtis ir ją praktikuoti, nes tik su meditacija pasiekiau ramybę, kurios labai ilgą laiką neturėjau.

Taip, daug ką nuveikiu ryte. Tam, kad spėtum visa tai padaryti, teks atsikelti ankščiau. Keliuosi ir aš anksti. Bet dabar savo ryto kitokio neįsivaizduoju ir tik dėl tokio ryto aš galiu jaustis saugi visą dieną. Na pavyzdžiui, ištikus problemai išmokau reaguoti sveikai, o tai yra, greitai priimu sprendimą kaip išspręsti ištikusią bėdą.

Ryto rutina mane gelbėja ir nuo nerimo, ir leidžia kurti ramų santykį su savimi. Kas yra iš tikrųjų magiška! Žinok, didžiuojuosi savimi, kad susikūriau sau štai tokią kiekvieno ryto rutiną.

Ar būna, kad neįgyvendinu šio plano? Žinoma! Būna dienų, kai nenoriu, nors turiu pasakyti, kad tokiomis dienomis verčiu save ryto rutiną praeiti, žinau, kad jos kaip tik dabar labiausiai ir reikia. Bet būna dienų, kai tiesiog nespėju ir nieko tokio. Tai perkeliu į vakarą, tik jau mankštą dažniausiai keičia sportas.

Pabandyk mano susikurtą ryto rutiną bent porą savaičių ir taip kurk taikų santykį su savimi. Žinoma, tau mano ryto planas gali netikti, bet tai sužinosi tik išbandęs/išbandžiusi! Jeigu nuspręsi, kad visgi ne, tau netinka, vis tiek ieškok kas tinka būtent tavo būdui, tavo asmenybei. Nes kurti taikų santykį su tavimi yra reikalinga!

Photo by Oleg Laptev on Unsplash

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *