Lyties stereotipai

Feminizmas yra aktualus taip, kaip pusryčiai tavo lėkštėje

Kai moterys vietoj sijono užsivilks kelnes tada pasaulis žlugs, kartą tarė pražilęs dėstytojas paskaitoje, kai buvau dar ketvirto kurso studentė, bakalauro studijose.

Žinai, ilgai nesiryžau rašyti apie feminizmą. Ši tema yra ne visiems, net sakyčiau daugeliui nepriimtina, tokia suraukianti veidą. Bet tai neatbaidė manęs apie tai kurti tekstus.  

Matai, mane erzina, kai šūkteli kas nors: „Kur dingo moterys?“ arba yra raginamos „Būkite moterys, išlikite moterys, tapkite moterimis, nes moteriškumas nyksta“. Oi tas amžinasis moteriškumas.

Jis apgaubtas tokia nereikalinga

mistika, kad net tie patys, kurie

kalba apie moteriškumą, regis

nesuvokia iki galo kas tai yra, tai

dėl to mėtosi abstrakčiomis

sąvokomis.

Dar mano veidą suraukia, tai, kad moterys yra vertinama pagal jos vaisingumą. Kitaip tariant, turi vaiką ok – tu supranti gyvenimą, neturi – nieko tu nesupranti. Yra sakančių, kad feminizmo nereikia, tema nebenauja, nebeįdomi, juk moterys turi pilną teisę viskam! Taip, moterys dabar  politine prasme gyvena geriausiai, turbūt. Bet! Vis dar išlikęs neįtikėtinas visuomenės spaudimas moteriai!

Moteris, kuri nesukūrė šeimos –

vadinama senmerge, yra dar

pašiepiančių, maždaug, tai ką,

nepasisekė, ane? Suprask, turi

sutuoktinį ir vaikų – tai gavai

gyvenime laimės bilietą.

Moterys sulaukia itin daug kritikos ir dėl išvaizdos. Dėvi kelnes, bet rytą prieš einant į darbą sugalvojai persivilkti į sijoną? Staiga tampi jau ten kažkokiu moteriškumo įsikūnijimu, kurį pastebi visi. Beet, užsivilikai trumpą sijoną? Tampi vulgari. Nusikirpai trumpai plaukus? Tuoj pat ir čia atsiras komentuojančių: atrodai, kaip berniukas; ei, juk tokie gražūs ilgi plaukai buvo, kam nusikirpai? Sugalvojai nesiskusti plaukų nuo kojų? Eii, tai kaip dabar čia vyras reaguos? Neturi didelės krūtinės? Lenta. Neturi riestos šiknos? Neimama.

Ir dar ypatingai akis trūkčioti pradeda (suprask iš nervų), kai į mano argumentą yra atsakoma: tu taip sakai, dėl to, kad tu moteris. Ne! Taip sakau dėl to, kad tai yra tiesa.

Tad nuo to laiko, kai moteris

nebebus vertinama, kaip ta Kita,

aš nustosiu rašyti apie

feminizmą.

Nuotrauka iš Birželį vykusio Moterų bėgimo, kuriame variau iš visų jėgų už mus visas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *