
Kas yra patriarchija? Patriarchija žodis yra naudojamas gana dažnai, bet iki galo nesuvokta kas tai. Pateiksiu savo supratimą.
Patriarchija yra socialinė norma,
kurioje vyras yra šeimos galva.
Pačia paprasčiausia prasme ir aišku, jei imame tik siaurą sritį, kaip šeima, tačiau gal ne itin ir tinkama šių dienų būviui apibūdinti. Mat tikiu, kad šeimose nebėra tokių tvirtai apibrėžtų šeimos galvų, tad ta galva labiau tiktų kokiam XIX ar XX a.
Ir tai dažniausiai tos šeimos
galvos būna tokie na, sofos
patriarchai žinai? Tokie, kurie tik
įsivaizduoja, jog yra šeimos
galva, bet šiaip iš esmės sėdi prie
teliko ir gerią šeštą alaus skarbę.
Bet! Apie patriarchiją vis dar kalbam, kodėl? Nes ši visuomenės norma niekur nedingo, ji tik pakeitė formą.
Šių laikų patriarchija, mano
galva, yra susijusi su moterų
galimybių apribojimu.
Na pavyzdžiui, su manimi visai nesenai moteris pasidalijo istorija, kad ji aukštų (labai aukštų) pareigų negavo tik dėl to, kad ji moteris. Galėjęs būti jos darbdavys teigė, jog moteris yra per jautri, emocionali šitokioms pareigoms užimti. Taigi, čia yra vienas ryškesnių patriarchijos bruožų. Vadinasi dabartinė patriarchija yra susitelkusi organizacijose, visuomenėje ir be abejonės, kad liečia individualius santykius, kai vadas/vadovas/galva – vyras.
Problemos tai, kad vyras yra galva kažkieno, aš nematau. Aš matau problemą patriarchijoje, kad moterims neleidžiama užimti aukštų pareigų, nes jos tam neva netinkamos. Kitaip tariant, moterims nėra suteikiama galios keisti kažką bet ką ir bet kur.
Dar matau problemą tame, kad
yra moterų, kurios palaiko
patriarchiją, o tai reiškia, kad
NEBŪTINAI VISI vyrai palaiko
patriarchiją, bet NEBŪTINAI IR
VISOS nori atsisakyti
patriarchijos.
Ar mums reikia matriarchato? Ne. Mums nereikia nei patriarchato, nei matriarchato. Norint įtvirtinti lyčių lygybę nei moterys, nei vyrai neturėtų demonstruoti galios vieni prieš kitus. Anaiptol. Turi eiti kartu, susikabinę už rankučių, po mažais žingsneliukais tam, kad nebūtų taip: atleisk, tu negali užimti šių pareigų, nes tu per daug emocionali, kitaip tariant, NES TU MOTERIS.
Photo by JOSHUA COLEMAN on Unsplash