Lyties stereotipai

Sofos patriarchai ne tik vyrų reikalas. Taip, šiandien apie patriarchiją.

Kas yra patriarchija? Patriarchija žodis yra naudojamas gana dažnai, bet iki galo nesuvokta kas tai. Pateiksiu savo supratimą.

Patriarchija yra socialinė norma,

kurioje vyras yra šeimos galva.

Pačia paprasčiausia prasme ir aišku, jei imame tik siaurą sritį, kaip šeima, tačiau gal ne itin ir tinkama šių dienų būviui apibūdinti. Mat tikiu, kad šeimose nebėra tokių tvirtai apibrėžtų šeimos galvų, tad ta galva labiau tiktų kokiam XIX ar XX a.

Ir tai dažniausiai tos šeimos

galvos būna tokie na, sofos

patriarchai žinai? Tokie, kurie tik

įsivaizduoja, jog yra šeimos

galva, bet šiaip iš esmės sėdi prie

teliko ir gerią šeštą alaus skarbę.

Bet! Apie patriarchiją vis dar kalbam, kodėl? Nes ši visuomenės norma niekur nedingo, ji tik pakeitė formą.

Šių laikų patriarchija, mano

galva, yra susijusi su moterų

galimybių apribojimu.

Na pavyzdžiui, su manimi visai nesenai moteris pasidalijo istorija, kad ji aukštų (labai aukštų) pareigų negavo tik dėl to, kad ji moteris. Galėjęs būti jos darbdavys teigė, jog moteris yra per jautri, emocionali šitokioms pareigoms užimti. Taigi, čia yra vienas ryškesnių patriarchijos bruožų. Vadinasi dabartinė patriarchija yra susitelkusi organizacijose, visuomenėje ir be abejonės, kad liečia individualius santykius, kai vadas/vadovas/galva – vyras.

Problemos tai, kad vyras yra galva kažkieno, aš nematau. Aš matau problemą patriarchijoje, kad moterims neleidžiama užimti aukštų pareigų, nes jos tam neva netinkamos. Kitaip tariant, moterims nėra suteikiama galios keisti kažką bet ką ir bet kur.

Dar matau problemą tame, kad

yra moterų, kurios palaiko

patriarchiją, o tai reiškia, kad

NEBŪTINAI VISI vyrai palaiko

patriarchiją, bet NEBŪTINAI IR

VISOS nori atsisakyti

patriarchijos.

Ar mums reikia matriarchato? Ne. Mums nereikia nei patriarchato, nei matriarchato. Norint įtvirtinti lyčių lygybę nei moterys, nei vyrai neturėtų demonstruoti galios vieni prieš kitus. Anaiptol. Turi eiti kartu, susikabinę už rankučių, po mažais žingsneliukais tam, kad nebūtų taip: atleisk, tu negali užimti šių pareigų, nes tu per daug emocionali, kitaip tariant, NES TU MOTERIS.

Photo by JOSHUA COLEMAN on Unsplash

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *