Lyties stereotipai

Tarptautinė moters diena, kodėl ir kaip?

Kovo 8-oji. Tulpės, huh? Viskas gerai, kad vyrai (nes dažniausiai jie jaučia pareigą nupirkti moterims tulpių) nori dovanoti moteraitėms tulpes. Bet labai norėčiau, kad šią dieną ir moterys moterims dovanotų gėles, taip primindamos viena kitai, kad esam šiaip jau labai kietos!

Tačiau šį tekstą rašau todėl, kad noriu tau papasakoti keletą istorijų, kodėl būtent kovo 8-oji ir kodėl tik mes, ne visa likusi Europa, dovanoja moterims tulpes.

Kodėl pasirinkta būtent kovo 8-oji? Turime nusikelti į XIX-XX a. pradžią, kai dėl pramonės perversmo moterys darbo rinkoje buvo įstabiai išnaudojamos. Ilgos darbo valandos, mažas atlyginimas – klasika tuometiniam būviui.

Aam, kad būtų lengviau

įsivaizduoti kokios tos ilgos darbo

valandos, tai buvo norma dirbti 14-18 val. per dieną ir taip 6

dienas per savaitę. Įsivaizduoji?

Vykstant tokiam įspūdingam išnaudojimui  prasidėjo moterų judėjimai prieš jų išnaudojimą. Vienas tokių įvyko Niujorke, 1857 m. kovo 8, tekstilės fabrike. Vėlesniais metais tokie moterų judėjimai tik dažnėjo, o prie jų prisijungdavo vis daugiau moterų protestuoti būtent kovo 8-ają. Vienas didesnių protestų prieš sunkias darbo sąlygas, mažus atlyginimus ir už moterų teisę balsuoti vyko vėl gi Niujorke, gatvėmis žygiavo 15 tūkst. moterų, šios moterys vadinamos – sufrašiztėmis. Bet iki 1910 m. nusistovėjusios dienos tokios, kaip Tarptautinė moters dienos nebuvo. Todėl čia turim paminėti Klara Cetkin (aktyvi kovotoja už moterų teises), kuri manoma, kad Kopenhagoje pasiūlė skirti dieną moters kovai už lygias teises. Taip 1911 m. kovo 8-oji minima pirmą kartą Vokietijoje, Šveicarijoje, Danijoje.

Ok, Lietuva. Lietuva Lietuva Lietuva buvai tu Sovietų Sąjungoje, deja. Na neišvengsime mes ir šito mūsų konteksto. Esmė ta, kad buvo tokia moteris Aleksandra Kollontaj, kuri Leninui įsūdė mintį švęsti šią dieną. Taip visą Sovietų Sąjungos gyvavimo laikotarpį ši diena buvo valstybinė šventė, kuri žymėjo moters darbininkės herojiškumą. Bet ar buvo kas nors apie moterų lygias teises? Žinoma, kad ne. SSRS tik konstitucijoje buvo gražiais žodžiais apraizgyta, jog moterys ir vyrai yra lygūs, o iš tiesų nieko panašaus nebuvo. Moterys dirbo du darbus, vienas kažkur, kitas namuose, kuriuose reikėjo ir vaikus prižiūrėti, ir vyrą apšokinėti!

Taigi, šią dieną aš norėčiau, kad tu galvotum ne apie tai, kad kokia aš faina imkit ir sudievinkit mane, nes aš moteris. Nea, aš norėčiau, nepaisant ar vyras ar moteris tu, skirtum dėmesio šią dieną moters kovai už lygias teises, už lygią teisę jaustis vertingai tokiai, kokia yra moteris, už lygią teisę tiesiog būti.

Su Tarptautine moters solidarumo diena!

Photo by Joel Muniz on Unsplash

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *