Lyties stereotipai, Sveiki santykiai

Smurtą prieš vyrą gali sukelti toksiškas moteriškumas

Pagal statistiką iš 10 asmenų patiriančių smurtą artimoje aplinkoje, 8 – moterys. Vadinasi, 2 – vyrai. Ir net jei mes turime tokį mažą skaičių, kaip 2, tai yra problema. Reiškia 2 iš 10 vyrų irgi jaučia grėsmę. Bėda ta, kad ši statistika, kuria aš remiuosi yra paremta tik fiziniu smurtu ir skaičiuojama tik iš tų atvejų, kurie kreipėsi į atitinkamas įstaigas. O kiek yra asmenų, kurie a) patiria ne fizinį smurtą, o pavyzdžiui, emocinį, seksualinį, persekiojimą, piktnaudžiavimą asmeniu?, b) kiek dar padidėtų smurto atvejų, jeigu moterys ir vyrai išdrįstų kreiptis į policiją patyrę bet kokį smurtą?

Aš visą podcast‘ą apturėjau apie smurtą artimoje aplinkoje, paremtą lyties pagrindu. Jame kalbėjausi su Vilniaus moterų namų asociacijos vadove Lilija ir Giedre žmogaus teisių ir technologijų eksperte, tad lietėme tik moteris liečiančią prievartą. Tačiau man vis ramybės kurį laiką nedavė vyrų padėtis.

Kokį smurtą jie patiria? Kiek iš jų

drįsta pranešti nukentėjus

artimoje aplinkoje?

Kokį smurtą dažniausiai patiria vyrai? Surašysiu atvejus ir jie tave gali nustebinti, bet tai yra traktuojama kaip smurtas. Mano manymu, jį sukelia toksiškas moteriškumas. Yes. Apie tai jau irgi rašiau. Taigi:

  • Draudimas eiti į darbą/mokyklą
  • Neleidžia matytis su šeima bei draugais
  • Šimtaprocentinė kontrolė tavo išlaidose, aprangoje, elgesyje, veikloje
  • Itin didelis pavydas ir bet kokiame kontakte bebūnant su kita moterimi (pavyzdžiui, drauge) yra įtariama išdavystė
  • Grąsina ginklu (kaip ir aišku viskas)
  • Muša, stumdo, tranko, kandžioja tave, tavo gyvūną ar vaikus paties akivaizdoje, tarsi norint pamokyti, demonstruoti galią
  • Dėl smurto kaltina tave, tu kaltas
  • Seksualinė prievarta, verčia „mylėtis“ prieš tavo paties valią.
  • Žemina tiek prieš pačią partnerę, tiek prieš draugus, prieš šeimą, giminaičius ar socialinėje medijoje

Taip, žinau, tu sakysi, kad visi šie išvardintus smurto atvejus patiria ir moterys. Patiria. Bet reikia padėti suprasti ir vyrams, jog jie irgi gali pakliūti, o ir matome, kad pakliūva į santykius pagrįstu smurtu, bet kokia jo išraiška.

Vyrus reikia mokyti lygiai taip

pat, kaip ir moteris atpažinti

smurtą.

Kita bėda. Kai moteris nukentėjusi nuo smurtaujančio partnerio kreipiasi į tam tikras institucijas, jos klausia: ką pasakei, ką padarei, ką vilkėjai, ką gėrei, kad vyras prieš tave pakėlė ranką? Kas tokioje pačioje situacijoje nutinka vyrams? Jie jaučia gėdą pranešti. Nes tikrai atsiras ta/s, kuri/s mestels: nebūk boba ir susitvarkyk su savo boba.

Ką tai reiškia? Tai reiškia, kad turime sustiprinti aukos vaidmenį/poziciją, neleidžiant smurtautojai ar smurtautojui bėgti nuo atsakomybės. O auką sustiprinsime tada, kada mokyti pradėsim tiek vyrus, tiek moteris atpažinti smurtą, dar mokykloje.

Photo by frank mckenna on Unsplash

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *