Lyties stereotipai

– Barbe, ar galėtum mane išmokyti konstruoti? – Ne, konstruoti ir kompiuteriai – Brajano ir Stiveno reikalas.

Kai buvau maža, ilgų tamsiai rudų plaukų mergaitė (aha, aš blondinė netikra) taip norėjau būti panaši į tas mergaites, kurios jau tada žinojo kaip elgiasi princesės! Tik pasitaikius progai žaisti barbėmis su šiomis mergaitėmis, varydavau iškart. Nors turėjau tik vieną barbę, o siūti rūbelius lėlytėms sekėsi tiesiog siaubingai.

Kita problema ta, kad man nesisekė žaisti barbėmis. Kaip tai įmanoma? Pasirodo, kad man įdomiau buvo eiti kaimynams baladoti į langus ir pabėgti (kas čia per pramoga iki pat dabar nesuprantu), karstytis po medžius (dėl šio pomėgio 6 klasėje teko ranką susilaužyti), žaisti slėpynių, gaudynių, laipioti ant garažiukų stogiukų. Tad užsiimti barbėmis ilgiau nei 10 minučių pritrūkdavau motyvacijos.

Ar aš dėl to geresnė už kitas? Tikrai ne, tiesiog aš buvau mergaitė, kuri ilgą laiką norėjo būti kaip „tikra mergaitė“, bet nesigavo. Na ir nesmagu, kad būdama tik 9 metų pradėjau lyginti save su kitomis ir jaučiausi sumautai kai kuriais momentais, kad barbės man paskutinėje vietoje.

Kita vertus, aš išsisukau nuo tos statistikos, kurią suskaičiuoja suskaičiuotojai apie tai kokią įtaką padarė toms mergaitėms, kurios užaugo barbių ir princesių kultūroje.

Na pavyzdžiui, yra aišku, kad kuo daugiau

mergaitės žaidė barbėmis, tuo labiau

išryškėjo jų stereotipinis moteriškas

elgesys tai yra,  jos žaidė gražiai ir tyliai,

vengė susipurvinti, buvo nuolankios ir

vertino tokias savybes kaip rūpestingumas,

lieknumas, dailumas.

Aš ir  tos mergaitės užaugome, pasirinkome kas ką sau, tačiau princesių ir barbių kultūra toliau brutaliai tęsiasi.

Ar žinojai, kad 2014 m. Mattel išleido Barbės knygą, pavadintą „I Can Be a Computer Engineer“. Skamba puikiai, taip? Pala, dar nepabaigiau pasakoti istorijos apie knygos turinį: Barbė kalbasi su sese Skipe apie savo šuniuką robotą. Skipė sako: „Tavo šuniukas robotukas toks mielas, ar galiu pažaisti tavo žaidimą?“, Barbė nusijuokia ir atsako: „Aš tik teikiu pasiūlymus dėl konstrukcijos, o Stivenas ir Brajanas juos paverčia tikru žaidimu“. Wow, ane?

Photo by Sandra Gabriel on Unsplash

Vat taip vienu sakiniu Barbė mergaitėms įsūdė mintį: „Nusiraminkit, jūs ne tokios protingos, kad galėtumėte imtis pačios konstruoti, kompiuteriai – berniukų reikalas“.

Niuniuniu, Barbe, negalima šitaip

daryti,tu ką tik savo pavyzdžiu

papasakojai su kokiais

niekšiškais stereotipais susiduria

moteris technologijų pasaulyje.

Galiausiai žaidimo laikas baigėsi, bet kai padedame žaislus į šalį, jų vietą užima visuotinė kultūra, kuri sustiprina ankščiau suformuotus teiginius apie lytis. Didžiąją dalį valandų vaikus taip ir bomborduoja įvairaus pobūdžio žinutės apie tai ką gali ir ko negebės atlikti viena ir kita lytis, sako Reshma Saujani.

Man liūdniausia, kad ir kur žvelgtume tokių užkoduotų žinučių apstu, kurias dauguma vaikų negeba, nors greičiausiai ne visi ir suaugę, moka jas atkoduoti. Pažvelgsi į madą, easy, rasi ir ten, pavyzdžiui, populiarioje paauglių parduotuvėje Forever 21 gali rasti mergaitiškus marškinėlius: ALERGIŠKA ALGEBRAI.

Kaip manai, ką darysim dėl to?

Photo by Kirill Sharkovski on Unsplash

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *