Lyties stereotipai

Cigaretės ir lytis

Fu, kaip bjauru, sako, supykęs praeivis pamatęs rūkančiąją. O praeinant pro rūkantįjį? Akių greičiausiai nė nepakels.

Kodėl už žalingus įpročius žmones vertiname skirtingai? Na imkim cigaretes. Mano suvokimu, rūkalai apskritai kenkia, ne itin gražu ir tiek vyras, tiek moteris vienodai dvokia po tik ką sudegintos plaučių pagalba cigaretės. Ar ne tiesą kalbu? Žinai, kad tiesą.

Dabar daugelis tų, kurie moterį mato tik kaip vaikų gimdymo automatą rėks, bet tai cigariukai moters vaisingumui kaip kenkia! Tai gerbiamieji ir gerbiamosios, rūkymas kenkia abiejų lyčių vaisingumui.

A B I E J Ų.

Bet visuomenės pareigūnai, kurie žino kaip mums visiems ir visoms gyventi, pamatę moterį atsirėmusią į sieną ir rūkančią cigaretę, o dar, jeigu einant takučiu rūko!, būtinai pagrūmos pirštu, o jei negrūmos, tai veidą surauks taip lyg tik ką būtų suvalgę rūgščią citriną.

Rūkai? Vadinasi tu bad girl, nerimta ir apskritai, amžinas vakarėlis galvoje, nes na, juk geros mergaitės netraukia cigaretės. Iš kur atsirado ši rūkančiosios iliustracija? Tokį bad girl įvaizdį suformavo ne kas kita, o masinė medija, kurioje rūkanti moteris yra atitinkamai vaizduojama. Prisidegus cigaretę ji tampa kažkuo kitu – atveria savo evil pusę, tampa laisva, nepriklausoma.

Ar žinojai, kad toks laisvos

moters įvaizdis cigarečių pagalba

buvo sukurtas XX a. pirmoje

pusėje? 

Šiuo laiku cigarečių pramonei aišku, kad norėjosi parduoti apsčiai jų. Kadangi apkalbamu laikotarpiu rūkė tik vyrai, mat moterys jautė didelį visuomenės spaudimą dėl rūkymo, kitaip tariant, moteris? Sėdėk ramiai. Atsirado toks bičas – Bernays, kuris sugalvojo genealią idėją: pasinaudoti kylančiu moterų judėjimu už jų emancipaciją, todėl šitas bičas sumanė ant feministinų reikalų kaip su banglente čiuožti per bangas: Torches of Freedom – garsioji frazė. Tad taip cigaretės tapo emancipacijos, laisvės ir žinoma, maišto simboliu JAV. Tik, kad man atrodo, jog tokios mintys daugiau mažiau yra užsilikusios galvose – maištininkės.

O yra aišku, kaip visos tos maištininkės yra sutinkamos, ane?

Aš nenoriu pasakyti, kad eikit ir

peškit cigaretes, nes tai yra

laisvės simbolis. Anaiptol. Visgi

siūlyčiau niekam nerūkyti, nei

vyrui nei moteriai, nes tai kenkia

sveikatai. Bet, kas aš čia tokia,

kad moralizuočiau?

Noriu pasakyti tik viena, moterys dėl menkiausio šūdeliuko jaučia nepaprastai didelį spaudimą. Moteris yra įstatyta į „galima ir negalima“ rėmus. Taip ir su cigaretėmis. Cigaretė nėra asmenybės apibrėžties parametras, kuris numato ar  „nuostabi“ ar „meh“ , nes dažnai rūkančią moterį yra įprasta laikyti „labiau pasileidusia“ nei nerūkančią. Cigaretės pešimas žymi tik vieną faktą, rūkantysis ar rūkančioji rūko, done. Kitas dalykas, ne mūsų visų reikalas grūmoti ir sakyti nerūkyk. Nes nu vat pasakei, tai ir mes dabar cigaretę, vat taip iškart.

Na ne, ne taip vyksta dalykai, tai gal geriau nereikia vaipytis ir pasakoti išsigalvotas tiesas apie tai, kad moteriai rūkyti negražu, smirdi rūbai, o ir kvapas iš burnos ne itin ok, geltoni dantys, pageltę nagai, tai tik primenu, kad visi šie reikalai nutinka ir rūkančiajam vyrui.  

Iliustracija: Giedrė Svaldenytė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *