Lyties stereotipai

Fizinis pasirengimas ir lytis

Moteris turi six pack‘ą, nonono, ne kažką. Jeigu vyras turi six pack‘ą – labai gerai. Jeigu vyras lieknas, atrodo netinkamai. Jeigu moteris kūda, veri veri veri veri gut, ane? Yes, šiandien vėl apie tą patį: už tuos pačius dalykus skirtingai įvertiname žmones.

Taip jau ups, nutiko mūsų gyvenimuose, jog jei jau vyrs tai ans būtiną tur būt ten su šarvais, raumenings, nu toks gladiatorius, žinai. O moteris, mini sijons, liekna, tobulomis kojomis ir jokių raumenų (kartais šiaulietiškas akcentas išlenda iš manęs ir tekstuose, sorry).

Kodėl taip nutiko, kad už fizinį pasirengimą vertiname skirtingai? Ak tie socialiniai vaidmenys ir seksualizuoti kūnai.

Paėmę plaktuką ir vinį kalėm ilgai, laaabai ilgai, į galvą mintį, kad moteris negali užsiimti „vyriškuoju“ sportu, pavyzdžiui, futbolu, krepšiniu. Nes mat tapsi vyriška, o gi negražu.

Lyties policija paplūdimyje karštą vasaros dieną, pamačiusi moterį su six pack‘u, nužvelgia ir taria didžiuosius savo žodžius: ai nu moters pilvukas ten turi būti toks dailutis, aptakus, o tie šeši kvadratai ant pilvo, ne moteriška.  

O jeigu lyties pareigūnai staiga pastebi, tame pačiame paplūdimyje, tą pačią saulėtą dieną liekną vyrą? Džiūsna, eik tu pasportuoti. Sakai sportuoji? Ką ten tokia, joga? Boba tu (na čia apie jogą užsiminiau nebereikalo, yra manančių, kad joga tik bobom).

Svajočiau, kad lyties pareigūnams susėdus savo pareigūninėje suprastų, kad ant pilvo matomi šeši kvadračiukai reiškia tik vieną – žmogus aktyviai sportuoja. Mažiau moterimi ir/ar daugiau vyrų žmogus netampa. Lieknumas vyrą mažiau vyru nepadaro, o moterimi daugiau moterimi irgi.

TAI KĄ DARYT? Tie lieknieji ir lieknosios, sportuojantys ir sportuojančiosios darykit toliau, kas patinka. Viskas, tik tiek. Ir dar turi suvokti, kad esi pritrenkianti ir pritrenkiantis tokia/toks, kokia/koks TU E S I!

Iliustracija Giedrė Svaldenytė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *