Lyties stereotipai

Silpnesnioji lytis

Silpnoji lytis? Tokia lytis neegzistuoja. Biologiškai. Šokiruoja? Manęs nei kiek. Ar yra tekę savęs paklausti, aš tikrai silpnesnioji lytis? O kaip gimdymas? Vien šiuo argumentu pasiremiant, galima perklausti iš naujo, tad ar tikrai silpnesniajai lyčiai yra gamtos pavesta gimdyti pabiručius?

Tai kuo tada remiasi tie, kurie sako, kad moteris yra silpnesnioji lytis? Kultūra. Aišku, jie mano, kad remiasi savo biologinėmis žiniomis, kurias nežinia kaip ir nežinia kur įgijo, tačiau man kyla įtarimas, jog tokias biologines žinias jie įsisavino iš „viena boba sakė“. Kiek realybę atitinka „viena boba sakė“ žinios? Spręskite patys ir pačios.

Kodėl aš tiek plepu apie biologiją? Mat, kai norime atskirti vyrą nuo moters dažnai tą darome matuodami raumenų jėgą (aišku, kitas atskiriamasis faktorius yra lyties organai). Sakydami, kad „vyrai stipresni už moteris“, surprise suprise – klystame ir susiduriame su keblumais. Nėra čia viskas taip easy-peasy. Kodėl? Visų pirma, šis teiginys ydingas tuo, kad jis absoliutina, o tu žinai, kaip aš apkęsti negaliu absoliutinimo. Antra, moterys paprastai atsparesnės alkiui, ligoms, nuovargiui nei vyrai. Trečia, nereikia eiti į miško glūdumą tam, kad rastum moterų, kurios bėga greičiau ir didesnius nuotolius, gali pakelti žymiai sunkesnius svorius nei dauguma vyrų. Todėl visa esmė yra fiziniame parengtume. Taigi, nėra silpnesniosios ir stipresniosios lyties, yra vyras ir moteris, kurie sportuoja, sveikai maitinasi ir kitaip prižiūri save ir savo raumenis.

Tad kaip ir hierarchija tarp žmonių buvo ir yra žmogaus vaizduotės vaisius, kurią smerkiame. Hierarchijos arba klasinę visuomenę nesurėdė gamta, taip padarė žmonės, kitaip – k u l t ū r a. Tai lygiai taip pat ir silpnoji lytis yra tiesiog žmogaus vaizduotės kūrinija. Silpnoji lytis yra kultūros sukurtas reikalas, o ne biologijos. Šią kultūrą kuriame mes, žmonės, bet lygiai taip ją ir galime griauti.  

Pabaigai užduosiu esminį klausimą: ar gali būti taip, kad biologija suteikia neįtikėtinas galimybes, o kultūra jas draudžia?

Photo by Dylan Siebelink on Unsplash

2 Comments

  Simona

  15 balandžio, 2020Reply

  Man patiko jūsų ankstesni įrašai, bet šitas visiška nesąmonė.
  1. Kad žmogus jaučia skausmą, dar nereiškia, kad jis stiprus (apie gimdymą), jei nėr kur dėtis tai ir kenti skausmą, nesvarbu kokios tu lyties ar kiek tau metų.
  2. Jeigu netikite statistika, kad vyrai stipresni, eikite išmėginkite jėgas su vyrais ir parašykite apie tai.
  3. Nemėgstate absoliutinti? „Moterys paprastai atsparesnės alkiui, ligoms, nuovargiui nei vyrai“ teiginys teisingas, o „vyrai paprastai stipresni už moteris“ neteisingas?
  5. Kad stipriausia moteris yra stipresnė už silpną vyrą nereiškia, kad vyrai nėra stipresni.
  4. „Kultūra“ šiandien kaip tik draudžia pripažinti akivaizdžias tiesas, pvz., kad vyrai stipresni už moteris. Netoli ir 1984.
  5. Biologija suteikė neįtikėtinas galimybes vyrams, o moterims daug mažesnes. Tai deja, bet tiesa, ir nereikia sau meluoti.

   admin

   21 balandžio, 2020Reply

   Sveiki,Simona?

   Ačiū už komentarą. Ar paėmus bet kokį vyrą, gyvenantį paprastą savo gyvenimą ir jį įmetus į baseiną kartu su Rūta Meilutyte, jis tą patį atstumą per tokį patį laiką nuplauks lygiai taip pat, kaip ir Rūta, tik dėl to, kad jis vyras?

   aš nekviostoniuoju, kad vyrai yra stiprūs, šiuo tekstu, kaip ir visais kitais, noriu parodyti, jog yra ir vyrų stiprių, ir moterų stiprių savo ištverme, galia bei fizine prasme. Bet lygiai taip, yra vyrų silpnų, kaip ir moterų silpnų, tiek fizine, tiek emocine, tiek ištvermės prasme. Dėl absoliutinimo, tai čia nėra jokio absoliutinimo apie moteris, teksto suvokimo užduotys mokykloje turėjo išmokyti suvokti tekstą. Vienas žodis šiame tekste viską keičia, tas žodis tatatatadaaaaaam yra P A P R A S T A I. Kas suponuoja mintį, jog ne visos moterys atsparesnės alkiui, ligoms ir nuovargiui.

   O dėl savo jėgų išbandymo: aš bėgioju. Laisvai nubėgu 10-15 km, labai norėčiau, kad bet kuris vyras, kuris tiek nėra bėgęs, pabėgiotų su manimi. Beje. 10km nubėgu per 40 min., tai yra labai greitai. Vadinasi, bet koks vyras, tik dėl to, kad jis vyras ir niekada nesitreniravęs, manęs ir neaplenktų ir padustų 5 minutėje, štai jums ir statistika, miela Simona.

   Gražios dienos ir laisvesnio mąstymo!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *