Lyties stereotipai

Lyderystė lyčiai

Lyderystės tema susidomėjau nuo pat tada, kada tapau mokytoja. Manau, jog kiekviena/s mokytoja/s turėtų gilinti įgūdžius lyderystėje. Apskritai, lyderystės tema ant kiek sena, bet niekaip nenugludinama ir nepadedama į šalį, nes mums lyderių reikėjo ir reikia V I S A D A.

Besidomėdama šia tema dažnai randu skirtumus tarp lyčių. Tai yra, ko norima iš vyrų lyderių ir ko norimą iš moterų. Irgi lyderių.

Pažiūrim.

2015 m., buvo atliktas tyrimas po kurio buvo nustatyta, kad lyderiai/įmonių vadovai (vyrai, ne moterys), kurie prašo pagalbos yra laikomi mažiau kompetetingi, mažiau pajėgiais susidoroti su užduotimi bei nepasitikinčiais savimi. Todėl pasitikėjimas jais krenta į gilų šulinį. 

Hmm, skamba įdomiai. Lyderystė, mano galva, gera yra tada, kada lyderis prašo pagalbos savo komandos. Bet matomai, vyrams vadovams yra taikomi dvigubi standartai. Tada atsiranda baimė prašyti pagalbos. O baimė prašyti pagalbos veda tiesiai į baimę suklysti, o tai reiškia, kad užveria kelią ir bet kokiam asmenybės tobulėjimui.

Žodžiu, užburtas ratas.

Dar vienas reikalas – empatija. Iš esmės empatija yra viena iš dedamųjų dalių lyderystėje, tačiau kyla bėda ta, kad empatija „yra labiau“ moters savybė. Nesenai atliktame tyrime, kuriame buvo apklausiami įmonių darbuotojai, kurioms vadovavo moterys paaiškėjo, kad darbuotojai pažymėjo, jog moteris vadovė privalo turėti empatijos. Toje pačioje apklausoje niekas net nepažymėjo, kad vyrui vadovui privalu įsijausti į kito žmogaus emocinę būseną.  

Yra manančių, kad lyderyste moterys užsiimti negali, nes jos to padaryti tiesiog negeba. Gal. Bet žinai kodėl? Ne todėl, kad moterys, o todėl, jog taip išauklėtos. Dauguma moterų yra mokytos būti vedamomis, o ne vedančiomis.

Mano supratimu, vyrui lyderiui ant pečių yra uždedama kartais nepakeliama didesnė našta nei moteriai. Vyrui lyderiui, regis už klaidas nėra atleidžiama, tuo tarpu moteriai? Klaidos? Savaime suprantama. Nei vienos, nei kitos lyties atžvilgiu taip daryti nėra sąžininga. Pančioja kojas tokie įsitikinimai, huh?

Čia matau vyro pervertinimą ir moters sumenkinimą, tiek pervertinimas, tiek sumenkinimas lydi į emocinės sveikatos bėdas bei pasitikėjimo savimi griovimą. Nereikia taip daryti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *