Lyties stereotipai

Švilptelėjimas moteriai

Jeigu dabar mano pamokoje sėdėtų vien merginos/moterys ir paklausčiau jų: kiek iš jūsų einant (net) dienos metu gatve pas draugę jautėtės nesaugiai, nes vyras/vyrai švilpavo ar kitaip kabinėjosi?

Klasėje rankos nenusileistų.

Aš nežinau, gal ir yra kam patinka tokie pašvilpavimai, čia ne mano reikalas. Tačiau mane erzina! Ne kartą esu gatvėje gavusi tokį švilptelėjimą, ypatingai vasarą, važiuojant man dviračiu su šortais. Na gi, nustokit. Mano apranga neįgalina nei vieno/s laidyti tuos bespalvius komentarus ar dar fantastiškiau – švilpauti.

Nežinau ir kito dalyko, gal tas švilpavimas moteriai yra socialiai „įspūdingas“ prieš kitus vyrus? Nes kaip tyčia, būdamas vienas pats vyras retai kada išdrįsta pašvilpauti ar numesti kokį nykų komplimentą. Beje, šį rytą gurkšnodama kavą skaičiau straipsnį, kuriame rašė, jog vyrai švilpia moterims būdami su grupe kitų vaikinų todėl, kad taip jie pakelia savo savivertę, žinodami, jog tos merginos jie šiaip niekada nesugebėtų užkalbinti ir ji turbūt nenorėtų su juo net leistis į kalbas, tad tas švilptelėjimas tarsi sako, „ji nėra geresnė už mane“, „aš galiu ją gauti“.

Tačiau moteriai tas švilpavimas turi visai kitą prasmę. Skaitydama tą patį straipsnį, perskaičiau puikų apibūdinimą tam – street harassment. Man tai yra priekabiavimas. Man tai yra nemandagu ir šlykštu. Ir niekada nesutiksiu kalbėti su tokiu vyru, kuris švilpauja moteriai. Niekada.

Tad vyrai, tiesiog, nešvilpaukit. Švilpavimas – mąstymo klaida, tai nėra joks komplimentas, o savo savivertę pakelti yra šimtai genealesnių ir tobulesnių būdų.

Ką moterims tokiu atveju daryt? Pirma, tokiam švilpiančiajam mėgstu priminti ir pasakyti, kad tu tikrai gali sugalvoti geresnių būdų kaip mane užkalbinti. Antra, tvirtai išlementi, kad tu ką tik praradai puikią progą patylėti (čia pasakiau tam pašvilpusiam tą vasaros dieną, kai važiavau su dviračiu). Trečia, jei tas švilptelėjimas eina visai į kitą pusę nei tiesiog švilptelėjimas – policija ir/arba dujų balionėlis.

Iliustracija Giedrė Svaldenytė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *