Lyties stereotipai

Ar lyčių lygybė yra apie pilietiškumą?

Artėja rinkimai, visi dabar tik apie tai kalba. Ir gerai, kalbėti reikia. Kita vertus, aš sakiau, kad su fema.lt į politiką tikrai nelįsiu, bet matomai neišvengsiu. Nes pravertus partijų politines programas nerandu aiškių tikslų lyčių lygybei užtikrinti.

Mums ES lyčių lygybės indeksas, kuris kraupiai kritęs į apačią, rėkia, kad turime kažką daryti. Bet ar darome? Visuomenė taip, atsiranda vis daugiau šauklių, kurie komunikuoja aiškiai apie lyčių lygybės nebuvimą. Tačiau politikoje lyčių lygybės tema vis dar tėra lengva tema, o kai kuriems tai tiesiog „bobų reikalas“.

Tad noriu klausti, ar lyčių lygybė yra apie pilietiškumą? Patikėkit, dar ir kaip. Reikia suvokti vieną, gana elementarų dalyką, lyčių lygybė – žmogaus teisė. O jeigu paimsime ir atvirkščiai pasakysime šį sakinį, skambės prasčiau – lyčių lygybės nebuvimas – žmogaus teisių pažeidimas.

Mes, kaip gana stipri pilietinė visuomenė turime kandidatams kelti klausimus apie lyčių lygybę, nes bet kokiu atveju, mano galva, lyčių lygybė turi tapti politikoje tradicija. Imu galvoti, gal būtent nuo čia, mes imtume patys ir pačios tvirčiau tikėti, jog lyčių lygybė iš tiesų yra įmanoma, matydami, pavyzdžiui, daugiau moterų politikoje.

Lyčių lygybės pažadas, nėra tas

pats kas tikroji lygybė, kurią

viena visuomenės dalis

įsivaizduoja esančią.

To puikus pavyzdys – renkantis prezidentą, visuomenėje nebeliktų tokių pasisakymų (kai rinkomės tarp Gitano Nausėdos ir Ingridos Šimonytės): paturėjom 10 metų moterį, tai gal jau užteks? Maždaug, pabandėm ir gana. Na negali taip būti, kad lytis apsprendžia žmogaus profesinius įgūdžius, kurie buvo įgyti ilgu ir sunkiu darbu (aš neagituoju už Ingridą dabar, tik konstatuoju faktus).

O apie vyrus? Nesenai kolegė buvo debatuose ir ji užklausė pagarsėjusios mokytojos Astros Astrauskaitės, ką darysim dėl lyčių lygybės? Miela Astra atsakė, ketinanti mokyklose diegti karinio parengimo pamokas, mat vyrai ant mūsų žemelės, jos žodžiais sakant „subobėję“ ir „jų pareiga ginti moteris“. Pagal Astrą, suprask, tikrų vyrų nelikę.

Tad dar kartą klausiu, ar lyčių lygybė yra apie pilietiškumą? Taip. Lyčių lygybės buvimas ir stereotipų laužymas tik rodo, brandžios pilietinės visuomenės egzistavimą, kuri leidžia žmonėms būti žmonėms, neapibrėžiant juos per tikrąjį vyriškumą ir moteriškumą (kad ir kas tai bebūtų).

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *