Knygos

Feminizmo biblioteka, vienoje knygoje. Kazimierz Sleczka

Šią knygą teko atsiversti kiek anksčiau, nei sukūriau Fema. Studijų laikais, berašydama esė feministine ar filosofine tematika, „Feminizmas“ pavartydavau dažnai. Tačiau sukūrus Femą, knyga tapo dar aktualesnė, mat norėjau ir noriu iš esmės suvokti kas yra feminizmas, apie ką yra feminizmas, ir kodėl yra feminizmas.

Knyga mažų mažiausiai ne plonytė, vienu prisėdimu neperskaitysi, o atsigulus į lovą ir įsijungus naktinį šviestuvą lengvai nepaskaitinėsi, kitaip tariant knyga nėra skirta lengviems vakaro skaitalams. Ji verta atskiro bei suplanuoto prisėdimo, mat knyga filosofinė ir ne visada yra lengvai suprantama. Pasitaikė sakinių ir pastraipų, kurias skaičiau po tris kartus, kad tikrai suprasčiau pagrindines Kazimierz mintis. Autorius knygoje rašo ir apie feminizmo istoriją, išsamiai aprašo jo kryptis: liberalusis feminizmas, kairysis feminizmas, radikalusis feminizmas, postfeminizmas (šioje vietoje jis svarsto, ar toks iš tiesų yra), bei nagrinėja aktualijas. Turiu pasakyti, kad knyga parašyta 1999 m., todėl kai kurios iškeltos problemos kiek skiriasi nuo šių dienų. Tad ne kartą skaitydama anų dienų aktualijas, turėjau tikrinti statistiką, kaip yra dabar, privalėjau patikrinti ir kai kuriuos faktus, kad būčiau tikra, jog nenusuku į lankas kalbėdama apie 2020-2021 metų problemas, pasiremdama 1999-aisiais.

Kalbant apie aktualijas turiu pabrėžti, kad skaitydama ne kartą teko pristabdyti procesą ir pamąstyti, kad per dvidešimt metų ne itin kas yra pasikeitę, deja. Ir bėdas, kurias išryškina Kazimierz yra aktualios iki pat šių dienų, pavyzdžiui: „Vis dėl to visuomenėje pasigendama lygaus abiejų lyčių dalyvavimo visose jos veiklos srityse, visuose joje atliekamuose vaidmenyse. Moterims užkrauta pagrindinė atsakomybė už namų ūkio tvarkymą ir vaikų priežiūrą, vyrų indėlis į šių užduočių vykdymą yra menkas.“ Arba: „Daugelis vyrų jaučiasi blogai, būdami priversti įgyvendinti visuomenės lūkesčius. Ne visi nori praleisti savo gyvenimą toli nuo žmonos ir vaikų, būdami tik svečiai namuose Ne visi nori būti visada tvirti ir ryžtingi ir niekada neparodyti silpnumo. Tad jei sistema kaip visuma iš tikrųjų funkcionuoja gerai, bet daugelio jos narių nelaimės kaina, tai paties sistemos gerumo nepakanka jai pateisinti.“

Sudėtinga sutalpinti storos, filosofinės knygos aprašymą į limituotą caption‘ą, bet visi, kurie studijuodami užkabinate bent truputį feminizmo tematiką, šią knygą yra būtina bent pavartyti. O tie, kurie tiesiog domisi feminizmu, ši knyga – vadovėlis, nuo kurio geriausia būtų pradėti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *